V letošnjem letu obeležujemo teden slovenske hrane od 11. do 17. novembra in Projekt Tradicionalni slovenski zajtrk, ki bo v petek, 15. novembra 2024. Letos enakomerno izpostavljamo vseh pet sestavin kruh, maslo, med in jabolka, ki jih za zajtrk tradicionalno ponujamo že od samega začetka projekta. Izbran slogan letošnjega projekta je »Tradicionalni slovenski zajtrk -moj naj zajtrk«.
Najboljši zajtrk je seveda tisti iz lokalnih sestavin. Poudarjena so živila, ki morajo biti pridelana in predelana v Sloveniji.
Projekt Tradicionalni slovenski zajtrk prinaša dve osnovni sporočili. Pomen sestavljanja obrokov iz lokalnih sestavin, doma pridelane hrane ter pomen zajtrka.
Zakaj je lokalna hrana pomembna?
Tradicionalna živila so se v lokalnem okolju razvila iz potreb in danih možnosti, torej podnebja, zemlje in drugih dejavnikov, zato je lokalna hrana najprimernejša za posamezno okolje. Zaradi tega, takšna živila najhitreje in po najkrajši poti pridejo do potrošnikov, manj obremenjujejo okolje ter imajo višjo biološko vrednost, ker so pobrana ob svoji optimalni zrelosti.
V razredih si bomo pogledali predstavitev o pomenu zajtrka, o pomenu lokalne hrane in ne nazadnje tudi o zavrženi hrani. Premalo se zavedamo in premalo poudarjamo, da danes ni problem pomanjkanje hrane, ampak viški hrane, zavržki hrane. Vsak prebivalec Slovenije zavrže povprečno 68 kg hrane na leto. Odpadna in zavržena hrano tako po nepotrebnem obremenjuje naravne vire in okolje.
Zato še enkrat razmislimo o našem odnosu in ravnanju s hrano.
Pripravila:
Hani Janja Plausteiner, org. šol. prehrane