Svetovni dan brez pametnega telefona je vpeljal francoski pisatelj Phil Marso leta 2021. Od takrat naprej se 6. februar obeležuje kot svetovni dan brez pametnega telefona. Namen tega dne je ozaveščanje in opozarjanje, da pametne naprave vedno bolj vplivajo na naša življenja. Vse bolj postajamo odvisni od mobilnih oz. pametnih telefonov. Mnogi si življenja brez njih in njihovih aplikacij sploh ne znajo več predstavljati. Ker postaja naša odvisnost od teh naprav vedno bolj skrb zbujajoča, je prav da se vsaj 1x na leto opozarja tudi na negativne vidike prekomerne uporabe pametnih naprav, še posebej pametnih telefonov. Zato se je z leti, ta dan razširil iz 1 na 3 dni in sedaj poteka od 6. do 8. februarja.
Raba pametnega telefona ima sicer številne prednosti in pripomore k zadovoljevanju mnogih potreb posameznika, vendar pa so z njegovo uporabo povezane tudi različne težave in izzivi. V zadnjem desetletju se v zvezi z uporabo pametnega telefona pojavljajo raziskave, ki ugotavljajo, da je ljudi strah ali doživijo celo panični napad ali hudo stisko, ko ugotovijo, da ne morejo uporabljati telefona oz. nimajo dostopa do spleta (ti. nomofobija).
Namesto, da bi vam naštevala na kaj vse vpliva prekomerna uporaba pametnih telefonov, vam predlagam, da kliknete na spodnja linka, ki so ga za vas pripravili v programu To sem jaz v sodelovanju z organizacijo Logout.
Če vas pa zanimajo še številke in procenti v povezavi z uporabo pametnih telefonov kliknite na link https://www.stat.si/StatWeb/news/Index/9355, kjer vam na spletni strani Statitističnega urada Slovenije postrežejo kar z nekaj zanimivimi podatki o njihovi uporabi in rabi.
Pripravila: Hani-Janja Plausteiner